Webinar nedir?

Webinar tanımı ve açıklaması

Webinar, internette sabit zamanlarda gerçekleşen ve orada yayınlanan ortalama 30 ila 60 dakika süren bir bilgi veya satış etkinliği, konferans veya küçük bir "seminer" dir. Bu nedenle "web" ve "seminer" kelimelerinin birleşimi olarak adı "webinar''. Webinarın bir tarafında webinar sağlayıcısı ("moderatör"), diğer tarafında webinar katılımcıları vardır. Bu katılımcılar 5, 10, 50 hatta birkaç yüz olabilir. Bir webinar tek bir webinar randevusu, istisnai durumlarda yalnızca bir katılımcıya yöneliktir. Genel olarak, bir webinar aynı anda birkaç katılımcı için tasarlanmıştır. Bir webinarda şunlar olabilir:

a) Belirli bir konuda tek bir Webinar olarak hareket etmek. Veya

b) konuyla ilgili birkaç kez ve farklı zamanlarda sunulan bir Webinar. Veya

c) kademeli olarak birbirini takip eden farklı yönlerle ilgilenen bir dizi Webinar. Bu tür bir Webinar çoğunlukla, birbirini takip eden öğrenme parçalarına ayrılan karmaşık veya kapsamlı öğrenme içeriğini taşımak için uygundur. Yani örn. çalışanları (veya müşterileri) eğitirken.

Pazarlama için bir Webinar serisi de başlatılabilir (ve Webinarım ile birlikte uygulanabilir). Kural olarak, üç farklı Webinar, müşteri kazanımı için bir tür huni görevi görür. Hedef kitlenin ana soruları hakkında değerli ipuçlarıyla potansiyel müşterilerin kazanılmasıyla başlar (Webinar 1). Satışlar da dahil olmak üzere ürün sunumuna kadar (Webinar 2) ve kendinize daha sonraki konumlandırma ve kendinize güven oluşturma (Webinar 3). İlgili taraflar / webinar katılımcıları internetteki webinarı her yerden ve evden rahatlıkla katılabilirler. Aynı anda birkaç kişiyi bilgilendirmeye hizmet ediyor. Webinar sağlayıcısı olarak, webinarınızı evde (veya ofiste) kameraya bakarak veya yalnızca slaytlarla konuşuyorsanız, ikincildir ve daha çok kişisel zevk meselesidir. Yani burada kimsenin kamera korkusuyla ertelemesine gerek yok.

Webinarlar: E-öğrenmeden pazarlamaya

Başlangıçta webinar, e-öğrenme alanındaki büyük şirketler veya ilgili sağlayıcılar tarafından kullanılmıştır. Bugün, her girişimciye uygun ve kullanımı kolay bir araç olarak kullanılıyor. PowerPoint slaytları oluşturan ve aslında daha fazla ilgili taraf ve meraklıları çekmek için kendisi ve işi hakkında bir şeyler söyleyebilen veya söylemek isteyen herkes de bir webinar oluşturabilir! Örneğin, bir webinar oluşturmak ve sunmak genellikle bir el ilanı oluşturmak ve yazdırmaktan çok daha ucuz ve kolaydır. Bu nedenle webinar, az teknik bilgi birikimine ve sınırlı mali kaynaklara sahip girişimciler için profesyonel - ve özellikle çok iyi karşılanan - pazarlamaya mükemmel bir giriş sunar. WEBİNARIM yazılımı ile webinarınızı dijitalleştirip müşteri iletişiminizi ve satışlarınızı Otomasyon kullan'a geçiriyorsunuz. Ve bu, otomasyon olduğu için, her zaman aynı kalite seviyesinde ve en iyi biçimde! Webinar randevularınızın sınırlı bir zaman aralığında (ör. Önümüzdeki 3 veya 5 hafta) veya bundan sonra ve günlerde ve saatlerde sonsuza kadar görünmesi, tamamen size bağlıdır.

Webinarım ile hangi ilgi alanlarına sahibim?

Aşağıdaki alanlar için webinar otomasyonu kullanabilirsiniz:

1. İlgili tarafları kazanın

WEBİNARIM ile, şirketiniz / ürünleriniz için bir pazar oluşturmak amacıyla web sitenize veya çevrimdışı potansiyel müşterilerinize ürün / şirket / endüstri ile başa çıkmak için motive edebilirsiniz.

2. Potansiyel müşterilerin ön yeterliliği

Webinar otomasyonu kullanarak, yalnızca "gerçekten ilgilenen" müşterilerin sizinle konuşmasını zarif ve verimli bir şekilde sağlarsınız

3. Potansiyel müşterilere dönüştürün

Bu satış çağrılarını otomasyon hale getirebildiğiniz ve WEBİNARIM aracılığıyla tamamen otomasyon ile müşteri kazanabildiğinizden, müşterilerle veya telefon görüşmeleriyle karmaşık tartışmalar için zaman ve paradan tasarruf edin.

4. Satın alma sadakatini azaltın

Bir şey satan herkes, satın almak için can sıkıcı isteksizliği bilir. Satın alma işleminden hemen sonra alıcılarınıza bir webinar sunarak, ürünü müşterilerinize otomasyon ile "yeniden sattığınız" için satın alma konusundaki isteksizliğinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

5. Müşteri sadakati

Müşterilerinize katma değer sunmak ve bunları size veya işletmenize bağlamak için ürün/hizmet/şirket çevresinde çeşitli webinarlar oluşturun.

6. İptal önleme

İptal ile ilgili sorunları, tehditleri ve sonuçları gösteren, webinar otomasyonu ile, iptal etmek isteyen müşterilere gösterin.

7. Görüntü oluşturma

WEBİNARIM aracılığıyla kapsamlı eğitim, tavsiye ve çevrimiçi sunum otomasyonu ile markanızı oluşturun ve birleştirin.

8. Güven ve uzmanlık durumu

Herkes hemen satmak istiyor, ancak önceden güven ve uzman statüsü oluşturmalısınız. İşletmenizin / ürününüzün / çözümünüzün kısmi yönleri ile ilgilenen değerli ipuçlarını ve bilgileri ücretsiz olarak verebileceğiniz, gerektiği kadar çok webinar sunun.
Webinarımı izleyen kişilerin iletişim bilgilerini görebilirmiyim?

Evet, Açılış Sayfanızı ziyaret eden, Webinarınıza kayıt olan kişilere Otomatik e-posta gönderilir.
İstatistiklerde Potansiyel Müşterilerinizin iletişim bilgilerine erişebilirsiniz. 

Webinar otomasyonu bugün neden bir videodan (satış, sunum, lansman) daha iyi performans gösteriyor ve dönüştürüyor?

Profesyonel olarak yürütülen röportajınız, bilgileriniz, satışlarınız veya genellikle müşteri edinme görüşmeniz 5 dakikadan fazla sürüyorsa, lütfen bu görüşmenin video şeklinde önemli bir şey yapabileceği fikrine veda edin.

İnternet'teki videoların varsayılan avantajları'da kontrollü pazarlama için bariz dezavantajlarıdır

Bir yandan, şu şekildedir: Bir video ile (web sitenizde veya bir reklam veya bülten yoluyla aktif olarak reklam), kim ilgi göstermiş olabileceğini veya hatta, videoyu kim tıkladı olabileceğini öğrenmezsiniz. Kişi anonim kaldığı için bu kişiyi aşağıda takip edemezsiniz. Temel olarak, bu kişi sizin için kayboldu demektir. - çünkü kavrayamazsınız. Sadece kişinin kendi başına aktif olmasını ve size yaklaşmasını ümit edebilirsiniz. (Ama bunun ne kadar nadiren gerçekleştiğini kendiniz biliyorsunuz.)

Öte yandan ve her şeyden önce, şöyle: İnternette "her zaman" video izleyebildiğiniz için, bunları hemen ve her şeyden önce tam olarak izlemek için belirli bir neden yoktur. Videoyu istediğiniz zaman tekrar açabilir ve "daha sonra" izleyebilirsiniz.

Kendi deneyimlerinizden, kaç hafta, hatta aylarca, uzun ve bilgilendirici bir video'yu, daha sonraya izlerim diyerek erteliyoruz. Aslında ilginizi çekse de, önünüze doğru itiyorsunuz. Ancak, sakin ve "nihayet" dikkatle bakabileceğiniz "sessiz an" ı beklemek ve ummak için önünüzde ilerliyorsunuz. O zamana kadar, en iyi senaryoda, hızlı bir şekilde geçebilirsiniz.

Ancak bu ileri sarma ve erteleme, sonuçta orada depolanan her satış çağrısı için, öldü anlamına gelir. En azından, aktif olarak kontrol ettiğiniz pazarlama ve hedeflenen dönüşüm, hedeflenen satış için ölüm demek!

Bir test, herhangi bir iddia veya tahmin'den daha fazlasını söyler

Bir vaka çalışması yaptık: 10.000 kişiye bülten gönderdiğimiz bir bölünmüş test yaptık. Bunu 2 x 5000 e-postaya böldük.

5000 e-postaya, 50 dakikalık satış videosu sağlayan bir link gönderdik. Diğer 5000 e-postaya, webinar otomasyonu ile webinar link gönderdik (tam olarak 50 dakikalık aynı video). Videonun sonunda webinarda 997 TL'ye bir ürün satıldı. Değerlendirme 14 günlük bir süre boyunca gerçekleştirildi. Gönderilen e-postalar aynıydı (bağlantı dışında).

Durum 1: " Video Pazarlama"
5000 e-posta gönderildi
1570 e-postanın açılışı
801 kişi video bağlantısına tıkladı
Videoyu 537 kişi başlattı

Yarıdan sonra 180 kişi hala videoyu izliyor. Sondan 10 dakika önce hala 79 kişi var. 41 kişi videoyu sonuna kadar izliyor - videoyu başlatanların % 10'undan az!

-> Bunlardan 8 kişi ürünü 997 TL'den satın aldı

-> elde edilen ciro: 7.976 TL

Durum 2: "Webinar Pazarlama"

5000 e-posta gönderildi
1497 e-postanın açılışı
835 kişi webinara kaydolmak için bağlantıya tıkladı
462 kişi webinara kaydoldu
400 kişi webinara katıldı.

Zamanın yarısında 398 kişi hala izliyor, sondan 10 dakika önce 396 kişi. 391 kişi bunu sonuna kadar tamamen izliyor - webinara giriş yapanların yaklaşık % 97'si!

-> 58 kişi ürünü 997 TL'den satın aldı
-> Elde edilen ciro: 57,826 TL

Bu açık farklılıkların birkaç nedeni vardır.

Webinarımı istediğim zaman iptal edebilirmiyim?

Evet! WEBİNARIM'ı ilgili fatura döneminin sonunda istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

İstediğim zaman farklı bir tarifeye veya ödeme aralığına geçebilirmiyim?

Evet! Tarifeler ve faturalandırma aralıkları arasında istediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz.

Basit videolar veya webinar kullanmamın farkı nedir?

Burada çok önemli bir fark var! Videoları "istediğiniz zaman" izleyebileceğiniz için (ve bu nedenle hemen ve her şeyden önce tam olarak izlenmesi için belirli bir neden yoktur), videonun elde tutma oranı/süresi webinardan çok daha kötüdür.

Bir vaka çalışması yaptık: 10.000 kişiye bülten gönderdiğimiz bir bölünmüş test yaptık.

Bunu 2 x 5000 e-postaya böldük.

5000 e-postaya, 50 dakikalık satış videosu sağlayan bir link gönderdik. Diğer 5000 e-postaya, webinar otomasyonu ile webinar link gönderdik (tam olarak 50 dakikalık aynı video). Videonun sonunda webinarda 997 TL'ye bir ürün satıldı. Değerlendirme 14 günlük bir süre boyunca gerçekleştirildi. Gönderilen e-postalar aynıydı (bağlantı dışında).

Durum 1: " Video Pazarlama"
5000 e-posta gönderildi
1570 e-postanın açılışı
801 kişi video bağlantısına tıkladı
Videoyu 537 kişi başlattı

Yarıdan sonra 180 kişi hala videoyu izliyor. Sondan 10 dakika önce hala 79 kişi var. 41 kişi videoyu sonuna kadar izliyor - videoyu başlatanların % 10'undan az!

-> Bunlardan 8 kişi ürünü 997 TL'den satın aldı

-> elde edilen ciro: 7.976 TL

Durum 2: "Webinar Pazarlama"

5000 e-posta gönderildi
1497 e-postanın açılışı
835 kişi webinara kaydolmak için bağlantıya tıkladı
462 kişi webinara kaydoldu
400 kişi webinara katıldı.

Zamanın yarısında 398 kişi hala izliyor, sondan 10 dakika önce 396 kişi. 391 kişi bunu sonuna kadar tamamen izliyor - webinara giriş yapanların yaklaşık % 97'si!

-> 58 kişi ürünü 997 TL'den satın aldı
-> Elde edilen ciro: 57,826 TL

Bu açık farklılıkların birkaç nedeni vardır:

Daha iyi performans gösteren ve dönüştüren pazarlama alternatifi olarak webinar

1.Bir video spontan gelir. Bu, ne kadar zamanınız olduğuna ve zamanınız olup olmadığına bakılmaksızın, anlamına gelir. Çok az insanın günlük rutininde "kendiliğinden" 50 dakikası vardır. Birçoğu videoyu "zamanları varsa sonra" sakin zaman içinde tekrar izlemeyi planlıyor. Fakat bunu yapan aslında sadece, maks. %3.
2.Webinar söz konusu olduğunda, insanlar ilgili tarafların zaman aldıkları veya bilinçli olarak zamanlarını aldıkları belirli bir tarihe aktif olarak kaydolurlar . Bu randevu takviminde buna göre planlanır. Yani gerçek bilgi, insanlar başka bir şeyle meşgulken gelmiyor.
3. Bir webinarın gerçekleştiği sabit tarihlerle, sizin ve beklentileriniz için psikolojik olarak fazla tahmin edilemeyen iki şey ortaya çıkar: Bir videonun asla başaramayacağı için bu webinarın bağlayıcılığı ve münhasırlığı!
4.Dikkat'iniz, Webinar'da durdurma ve ileri sarma olmadığı için, bir videodan çok daha fazla. Dikkatsizseniz veya biryere giderseniz, bilgi kaybedeceğiniz açıktır. Bu nedenle, dikkat etme isteği farklı ve daha yüksektir.
5.Örneğin telefon çalarsa bir webinar durdurulamaz. Katılımcılar bu nedenle webinarı, günlük rutinlerine kesin olarak programlamaktadır. Telefonu kapatarak, sessiz bir odaya geçerek, mümkün olan tüm parazit kaynaklarından uzak dururlar.
6.Ve insanlar moderatörün/konuşmacının canlı olduğunu varsaydıklarından, bu ve onun konuşmalarına/bilgilerine otomatik olarak ve bilinçsizce, bir video kaydından daha fazla takdir verilir . Bir moderatör olarak, bu webinarın "canlı" değil, sadece "bir kayıt" olduğunu söyleseniz bile, katılımcılar hala canlı gibi hissediyorlar. Sadece alışkanlıktan dolayı ve aynı zamanda gerçekçi teknolojimiz nedeniyle.

Daha iyi performans gösteren ve dönüştüren pazarlama alternatifi olarak, webinar - ve hepsinden önemlisi webinar otomasyonu! Bir video spontan gelir. Bu, ne kadar zamanınız olduğuna ve zamanınız olup olmadığına bakılmaksızın, anlamına gelir. Çok az insanın günlük rutininde "kendiliğinden" 50 dakikası vardır. Birçoğu videoyu "zamanları varsa sonra" sakin zaman içinde tekrar izlemeyi planlıyor. Fakat bunu yapan aslında sadece, maks. %3. Webinar söz konusu olduğunda, insanlar ilgili tarafların zaman aldıkları veya bilinçli olarak zamanlarını aldıkları belirli bir tarihe aktif olarak kaydolurlar . Bu randevu takviminde buna göre planlanır. Yani gerçek bilgi, insanlar başka bir şeyle meşgulken gelmiyor. Bir webinarın gerçekleştiği sabit tarihlerle, sizin ve beklentileriniz için psikolojik olarak fazla tahmin edilemeyen iki şey tanıtıldı: Bu webinarın bir videonun asla başaramayacağı taahhüdü! Dikkat'iniz, Webinar'da durdurma ve ileri sarma olmadığı için, bir videodan çok daha fazla. Dikkatsizseniz veya biryere giderseniz, bilgi kaybedeceğiniz açıktır. Bu nedenle, dikkat etme isteği farklı ve daha yüksektir. Örneğin telefon çalarsa otomatik bir webinar durdurulamaz. Katılımcılar bu nedenle webinarı, günlük rutinlerine kesin olarak programlamaktadır. Telefonu kapatarak, sessiz bir odaya geçerek, mümkün olan tüm parazit kaynaklarından uzak dururlar. Ve insanlar moderatörün/konuşmacının canlı olduğunu varsaydıklarından, bu ve onun konuşmalarına/bilgilerine otomatik olarak ve bilinçsizce, bir video kaydından daha fazla takdir verilir . Bir moderatör olarak, bu webinarın "canlı" değil, sadece "bir kayıt" olduğunu söyleseniz bile, katılımcılar hala canlı gibi hissediyorlar. Sadece alışkanlıktan dolayı ve aynı zamanda gerçekçi teknolojimiz nedeniyle.

Canlı webinar - webinar otomasyonu? Buradaki fark nedir?

Ana nedenlerinden biri "zaman" konusudur ... Her şeyden önce SİZİN zamanınız! Yoğun zamanlarda günde sekiz canlı webinar verdik. Sorun, yalnızca webinar olduğu için, başka bir şey yapamamanızdı. Ancak, günde yalnızca bir veya iki webinar sunuyorsanız, büyük bir potansiyel hedef grubu hariç tutuyorsunuzdur. Çünkü canlı webinarınızı sunduğunuz zaman, herkesin vakti olmayabilir. Temel olarak, canlı webinarda ve otomatik webinarda, webinar için hazırladığınız sunuma erişebilirsiniz (slaytları ve konuşulacak metni kullanarak).

Canlı bir webinarda, sunumunuzu (yani webinarın içeriği) her webinar randevusu için internette CANLI katılımcılara sunar ve iletirsiniz. Bu aynı zamanda katılımcıların katıldığı ve canlı olarak hazır bulunduğu anlamına gelir.

Ancak, otomatik bir webinar olması durumunda, katılımcılar ilgili webinar tarihinde hala yayındadır. Ancak, webinar sağlayıcısı/moderatörü olarak, orada bulunmanıza gerek yok (en azından artık mecburi gerekli değil)!

Aksine, ilk önce sunumunuzu sakince hazırlarsınız. Bu gözleriniz için mükemmelse ve tüm noktalardan (slaytlar, içerik, yapı, ikna, vb.) İkna olduysanız, sunumunuzu bilgisayarınıza kaydedin. Bu (henüz herkese açık olmayan) kayıttan da ikna olduysanız, Webinarım'a kayıt olarak yükleyin.

Webinarınız daha sonra bu mükemmel kayıttan oluşur. Tabii ki, kaydınızı her zaman daha iyi olduğunu düşündüğünüz başka bir sürümle değiştirebilirsiniz.

Paralel olarak, webinarınızı otomatik olarak sunmak istediğiniz tarihleri tanımlarsınız (sizin zorunlu katılımınız olmadan). Bu webinar randevularının sınırlı bir zaman penceresinde (örneğin "yalnızca" önümüzdeki 3 veya 5 gün veya hafta) görüntülenmesi veya gösterilmesi tamamen size bağlıdır veya bundan böyle sonsuza dek bu günler ve saatlerde sonsuza kadar yayınlayın.

Bu sadece kişisel zamanınızla değil, aynı zamanda katılımcılarınızın zamanıyla da ilgilidir: ne kadar çok randevu verirseniz, müşterilerinize/potansiyel müşterilerinize o kadar esneklik sunarsınız! Katılımcıların WEBİNARIM'daki otomatik webinar formunu tanımamasının yanı sıra, sunumunuzun içeriği, katılımcılar için dersi canlı verip vermeyeceğiniz sorusundan daha önemlidir.

WEBİNARIM webinarların, canlı webinarlar kıyasla somut avantajları.

1. Daha fazla zaman ve esneklik:

Her bir webinar randevusu için otomatik bir webinarın (canlı bir web seminerinden farklı olarak) bulunması gerekmediğinden (yapabilirsiniz, ancak zorunlu değildir), bireysel webinar randevularını programınızdan tamamen bağımsız olarak yapabilirsiniz.

2. Daha fazla zaman ve katlama:

Otomatik bir webinarda bulunmanız gerekmediğinden, webinar randevularınıza sınırsız sayıda ve temel olarak günün her saatinde teklif verebilirsiniz. Teorik olarak Günde 24 saat yılın 365 günü webinar verebilirsiniz. Bu, webinarınız ile ilgilenen HERKESE ulaşmanızı ve onlara bir randevu sunmanızı sağlar. Bu daha büyük seçim ve randevu durumu da beklentilerinizi karşılayacak! Yani bu sadece SİZİN kişisel zamanınız değil, aynı zamanda HEDEF GRUB'unuzun zamanıdır.

3. Daha fazla randevu, daha fazla katılımcı, daha fazla satış / kazanç:

Otomasyon fonksiyonu ile ne kadar çok randevu sunabilirseniz, o kadar çok fırsat katılabilir. Webinarınızda ne kadar çok katılımcı olursa, o kadar çok satış ve sonuç almayı amaçlıyorsunuz.

4. Daha yüksek ve tutarlı kalite:

Kişisel bir görüşme doğal olarak kalite ve biçimde dalgalanır. Özellikle bu konuşma tekrar tekrar tekrarlanırsa. Kişi çabucak o noktaya daha hızlı ulaşmak için bir şeyler, bazen olanlar, bazen bu ifadeleri kullanmaktan kaçınır. Bununla birlikte, satış, ilgi ve güven duygusal döngülerden yaşar.

Otomatik bir webinar ile bu ölümcül "indirimleri" otomatik olarak kapatırsınız. Buna ek olarak, sunumunuz çok sayıda katılımcının (veya çok azının karşısında hayal kırıklığının) karşısında sahne korkusu nedeniyle dalgalanmayabilir. Siz kayıtlı ve mükemmel sürümünüzü sunuyorsunuz.

5. Webinar başarısızlığı yok:

Hastalık, seyahat, tatil, burun akıntısı, öksürük, ses kısıklığı nedeniyle webinar başarısızlığı yok. Ayrıca katılımcılarla etkileşim yoluyla dersinizin dikkatini dağıtmaz.

6. Önceden hesaplanabilecek düşük maliyetler:

WEBİNARIM ile katılımcılara, kayıtlara veya sunulan webinar tarihlerinin sayısına bağlı olarak, ödeme yapmazsınız. Bunun yerine, size sınırsız sayıda katılımcı ve webinar tarihi için kullanabileceğiniz size uygun abonelik planını seçersiniz.

WEBİNARIM'ı kullanmak için yapılan yatırım o kadar küçük ki, günlük bir kahve maliyeti kadar. Maliyetlerin çok altında, örneğin bir broşür, kartvizitler ve hatta bir görüntü filmi. Söz konusu maliyetlerin, a) tasarruf edilen zamana göre karşılaştırılması halinde sıfıra gitmesi, b) kendi zamanınızı (veya ödeme yaptığınız bir satıcının) tasarruf ederek kaydedilen maliyet ve c) özellikle ilgili olarak mümkün olacak yeni müşteri akışı ve cirosu hakkında burada vurgulanmamalıdır.

7. Son fakat en az değil:

teknik sorunlar? WEBİNARIM ile katılımcılar için olası teknik sorunların sayısı canlı webinarlardan önemli ölçüde daha düşüktür! WEBİNARIM webinarına katılmak, İnternet'te normal video izlemek kadar kolaydır.

WEBİNARIM'ı tüm tarayıcı sürümleri için de uyumlu hale getirdik. Katılımcıların webinara katılabilmeleri için kendi yazılımlarını yüklemeleri gerekmez. Katılımcıların getirmesi gereken tek şey bir internet bağlantısı.

Webinar otomasyon ile sohbet sorularına ne dersiniz?

Bunun cevabı "teknik" ve "stratejik" olarak ayrılmıştır.

Teknik olarak, sohbetteki sorular için tüm seçeneklere sahipsiniz: Webinar sırasında canlı olarak cevaplayabilir veya soruları e-postayla göndererek daha sonra yanıt verebilirsiniz. Ayrıca sohbette soruların sorulup sorulmayacağını ve kimin tarafından görülebileceğini de belirleyebilirsiniz.

Stratejik olarak, katılımcılardan aktif olarak yapmalarını istemezseniz o kadar çok soru yoktur. Prensipte, WEBİNARIM'daki canlı webinardan söz edilmemelidir... sadece bir "webinara" davet edin.

Gerçek bir canlı webinarda, gelen soruları tek tek cevaplamalısınız. WEBİNARIM'da bununla başa çıkmak çok basit. Otomatik webinar konusundaki uzun yıllara dayanan tecrübemizden dolayı, sohbette e-posta yoluyla sorular ve olası cevaplar veya daha sonra cevaplar konusunda hiçbir zaman sorun olmadığını söyleyebiliriz.)

WEBİNARIM sözleşmesi ne kadar sürüyor?

Abone olduğunuz günden başlayarak 1 ay.

Temel olarak, burada bir sözleşme şartından söz edemezsiniz, çünkü minimum bir süreye, aboneliğe, tuzaklara veya benzerine sahip değiliz. info@webinarim.com adresine basit bir e-posta ile üyeliğinizi istediğiniz zaman kolayca iptal edebilirsiniz.

WEBİNARIM'ı kurmak ne kadar karmaşık?

Hedefimiz WEBİNARIM kullanımını mümkün olduğunca kolaylaştırmaktır. Teknoloji düşkünü olmasanız bile, operasyon çocuk oyuncağı. Buna ek olarak, kurulum sırasında sizi en iyi şekilde destekleyebilecek her soruyla ilgili birçok yardım makalesi sunuyoruz.

Hala bir sorunuz varsa, her zaman info@webinarim.com adresinden yetkili destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Bu, mümkün olan en kısa sürede bireysel olarak size yardımcı olacaktır.

Getirmeniz gereken tek şey, WEBİNARIM'a yükleyip bir webinar olarak çalıştırabileceğiniz bir video. Ama burada bile size yardım ediyoruz ;-)

Platform hala geliştirilme aşamasında mı?

Tabii ki ;-) ... Biz fikirler, yeni özellikler ve her zaman yeni öneriler almak istiyoruz! Şu anda birçok programcı platforma bakıyor ve yoğun bir şekilde daha fazla geliştirme üzerinde çalışıyoruz. "Satış ve müşteri kazanım süreçlerinin otomasyonu" konusunu daha da ilerleten yeni işlevler sürekli olarak uygulanmaktadır.

Fikir ve önerileriniz varsa, bize info@webinarim.com adresinden yazın. Tüm önerileri gözden geçirir, kısa geri bildirimler sunar ve bunları mümkün olan en kısa sürede uygulamaya gayret ederiz.

Pazarlama ve müşteri kazanma söz konusu olduğunda, webinarı bu kadar rakipsiz yapan nedir? (Webinar'ların iki temel avantajı)

Mükemmel bir çağdaş pazarlama aracı olarak webinardan bahseden çeşitli nedenler vardır.

Arabuluculukta daha verimli = bir girişimci olarak sizin için aynı süre ile çarpma

Ofisinizde, müşterinin veya telefonda bire bir veya yüz yüze görüşmede, genellikle aynı anda yalnızca bir kişiniz olur. Kendinizi ve teklifinizi, ürününüzü, hizmetinizi tanıtabileceğiniz tek bir muadili. Öte yandan, bir webinarda, her webinar randevusuna katılabileceğiniz kadar çok kişiniz var. Bu 10, 20, 50, 100, evet 1000'den fazla katılımcı olabilir - aynı zamanda!

Konuşmanızı ve dolayısıyla bilgi hedef kitlenize ve bir webinar ile ilgili taraflara birçok kez iletişim kurarsınız. Bu, kişisel bire bir görüşme ile aynı süreyi alır, ancak aynı anda yalnızca bir kişiye ulaşabilirsiniz.

Ancak bu çarpma etkisi, başka bir şey eklenmezse, size çok az şey getirecektir. Yani webinarınız ilgilenenler tarafından çok iyi karşılanıyor olması.

Değişen müşteri ve potansiyel müşteri davranışına mükemmel tepki

Kişisel satış ve bilgilendirme toplantısı hala idealdir. Her iki taraf için.

Bir girişimci olarak SİZ, böyle kişisel bir konuşmada, ilgili muadilinizi gerekli tüm bilgiler ve duygusal döngülerle mükemmel ve sakin bir şekilde kazanabileceğinizi biliyorsunuz.

İLGİ ALANI da böyle bir görüşme yapmak ister çünkü daha fazla (satın alma) kararı için tüm bilgileri rahatlıkla alabilirler. Bilgilendirici broşürler veya bilgi yüklü web siteleriniz olması gerekmez veya bunun için broşürleri okuyun ve inceleyin.

AMA neden böyle kişisel bir konuşma daha az başarılı oluyor? İlgilenen insanlar tarafından neden giderek daha fazla önleniyor? Aslında hep böyle bir konuşma istiyorlardı!

İnsanlar (ilgilenenler ve potansiyel müşterileriniz) özellikle internet üzerinden istedikleri bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde almak için kullanılırlar. Bir ürün veya hizmet ne kadar yüksek veya fiyat ne kadar karmaşık olursa, potansiyel alıcıların kendilerini bu konuda önceden bilgilendirme arzusu ve ihtiyacı o kadar büyük olur.

Ancak bugün, hiç kimse uzun bir metni veya web sitesini okumaya hazır değil. Herkes bunu kendi deneyimlerinden biliyor: Genellikle bundan sonra daha akıllı değilsin! Öyleyse neden rahatsız oluyorsun? Bu nedenle, ideal hala, istediğiniz her şeyin açıkça anlaşılabilir ve anlaşılabilir bir şekilde sunulduğu ve aktarıldığı, kişisel bir sohbettir.

Bununla birlikte, insanlar giderek bu tür kişisel yüz yüze görüşmelerden kaçınıyor ve önce daha fazla çevrimiçi öğrenmeyi tercih ediyorlar. Bilgiler ne kadar iyi olursa, müteakip satın alma kararının da o kadar yüksek olması muhtemeldir. İdeal olarak, satın alma internettede yapılabilir.

İlgilenenler için anonimlik ve bağlayıcı olmayan basit ve optimum bilgi aktarımı

Potansiyel müşterileri yönlendiren yer ve zamandan bağımsız olarak sadece internette bilgi edinme olasılığı değildir.

En azından bunun kadar önemli olan nedeni, bu bilgilerin internette ilgilenenler için başka bir zorunluluk olmaksızın mevcut olmasıdır! Bir mağazaya girmenin veya bir telefonu elinize almanın aksine, internette artık sadece birçok dönüşle veda edebileceğiniz bir satış elemanı olduğundan, korkmanıza gerek yok.

Bu sadece bir kolaylık değil, aynı zamanda ve her şeyden önce insanların internette arama ve bulma anonimlik ve bağlılıksızlıklarıdır!

Sonuçta: aslında karşılıklı olarak münhasır olan bu nokta ve isteklerin mükemmel etkileşimi olarak webinarlar!

Potansiyel müşterileri bilgilendirmek ve müşterilerle iletişim kurmak söz konusu olduğunda web seminerlerini bu kadar rakipsiz hale getiren bu birincil etkileşim noktalarıdır. Çünkü bir web semineri, her iki taraf için kişisel görüşmenin hala arzu edilen idealini mükemmel bir şekilde yerine getirir ve bunu internette rahatça yapar!

- Bir konuşmacı olarak, rahatsız edilmeden gerçekten iyi ve ayrıntılı bire bir satış veya bilgi görüşmesi yapabilirsiniz. Onunla birlikte gelen her şeyle. Bu 15, 30, 60 dakika hatta 90 dakika sürse de!

- Katılımcılarınız istedikleri tüm gerçekleri ve bilgileri alırlar, ancak istendiği gibi anonim olarak oradadırlar (ve dolayısıyla onları bağlayıcı değildirler). Dolayısıyla, önünüzde oturan birinin satış baskısına maruz kalmazsınız.

Bu yüzden sadece webinara katılmıyorlar. Katılımcılar konuşmacıya ve onun (= sizin) argümanlarına çok daha açıktır.

Diğer yandan, yüz yüze yapılan bir konuşmada, insanlar - konuya olan ilgilerine rağmen - aslında her zaman içsel bir savunma tutumundadırlar. Webinar'da böyle bir şey yok.